Həkimlər və dietoloqlar günə hazır sıyıqla başlamağın təhlükələri barədə xəbərdarlıq edirlər. Bu, yalnız bədən quruluşunuza deyil, həm də sağlamlığınıza zərərlidir.
Azpost.info bildirir ki, bu barədə tanınmış dietoloq İnna Kononenko İnstaqramda yazıb.
Ənənəvi şəkildə hazırlanan sıyıqdan fərqli olaraq, hazır sıyıqlar insulin və qan şəkəri səviyyəsinin kəskin artmasına səbəb olur. Bu məhsullar diabet xəstələri və piylənməyə meylli olanlar üçün qəti şəkildə tövsiyə edilmir.
Bəzi hazır sıyıqlarda çox miqdarda nişasta var. İstehsal zamanı buğda, çovdar, arpa, qarabaşaq və düyü dənələrinin qabıqları və rüşeymləri çıxarılır və sonra dənələri əzilir. Bu proses qida lifi və bioloji aktiv maddələrin itirilməsinə səbəb olur.
Bundan əlavə, bu cür sıyıqlarda tez-tez zərərli və qeyri-təbii ola biləcək əlavələr olur. Bu, qaraciyərə zərər verə bilər və günbəgün istehlak edildikdə daxili orqanlara zərər verə bilər.
Dietoloq həmçinin səhər yeməyində şirə və ya süd ilə birlikdə dənli bitkilərdən və smuzidən (buz və ya süd məhsulları ilə qarışıq meyvə, giləmeyvə və tərəvəzlərdən hazırlanmış qatı içki) çəkinməyi məsləhət görür. O, həmçinin acqarına təzə sıxılmış şirələr və smuzilər içməməyi məsləhət görür. Çünki onlarda çoxlu miqdarda sadə şəkər var. Şirələrdə olan fruktoza və qlükoza qaraciyərdə tez bir zamanda metabolizə olunur, yağa çevrilir və çəki artımına səbəb olur.
Bunun əvəzinə, mütəxəssis adi sıyıq seçməyi, dadına görə təzə və ya dondurulmuş meyvə və giləmeyvə əlavə etməyi və günə bir stəkan su ilə başlamağı tövsiyə edir.