Banklarda valyuta dəyişdirilməsi zamanı vətəndaşlardan elektron sistem üzərindən təsdiq verilməsi tələb olunur. AzPost məlumat verir ki, bir çox müştəri bu prosesi kredit müraciəti hesab edir və səbəbini anlamadığından narazılıq yaranır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, tələb edilən təsdiq kredit və ya borclanma ilə bağlı deyil. Banklar maliyyə əməliyyatları zamanı müştərinin şəxsiyyətini və əməliyyatın qanuniliyini yoxlamalıdır.
Qaydalar əsasən valyuta alışı və satışı, tez-tez təkrarlanan konvertasiya və nisbətən iri məbləğli əməliyyatlar zamanı tətbiq olunur. Bu yoxlama maliyyə monitorinqi çərçivəsində aparılır və çirkli pulların yuyulmasının, qanunsuz dövriyyənin və başqasının adına əməliyyatların qarşısını almağa xidmət edir.
Elektron təsdiq verildikdə bank yalnız dövlət informasiya bazasından məhdud məlumat əldə edir. Buraya şəxsiyyət məlumatlarının uyğunluğu və valyuta əməliyyat limitləri daxildir. Telefonun şəxsi məlumatlarına, şəkillərə və ya yazışmalara çıxış mümkün olmur.
Müştəri təsdiq vermədiyi halda bank əməliyyatı həyata keçirməyə bilər. Çünki yoxlama aparılmadan valyuta satışı maliyyə qaydalarının pozulması hesab olunur və bank üçün məsuliyyət yaradır.
Qeyd olunur ki, bu prosedur kredit tarixçəsinə təsir etmir və heç bir borc öhdəliyi yaratmır. Məqsəd yalnız müştərinin identifikasiyası və əməliyyatın qanuniliyinin təmin edilməsidir.
Beləliklə, bankın tələb etdiyi təsdiq kredit rəsmiləşdirilməsi deyil, təhlükəsizlik və maliyyə nəzarəti qaydalarının yerinə yetirilməsi üçün texniki addımdır.